W sierpniu nastÄ™puje specjalny moment – czas kiszenia ogórków. Teraz to tylko kawaÅ‚ek letniego popoÅ‚udnia, pomyÅ›lcie o tym, kiedy bÄ™dziecie patrzyli na swoje sÅ‚oiczki na półce w zimowe popoÅ‚udnie… JeÅ›li ich teraz nie zrobicie, to po lecie pozostanie Wam kupno ogóreczków od Lutkiewicza czy pana Jurka z hali…
DoskonaÅ‚y smak domowe kiszone ogórki  zawdziÄ™czajÄ… idealnym proporcjom czosnku, chrzanu i kopru. Bo jeÅ›li bÄ™dzie za dużo kopru – bÄ™dÄ… gorzkie. Za dużo chrzanu – za ostre. Ale przede wszystkim pierwsza reguÅ‚a w kiszeniu to, że nie mogÄ… być przesolone!
Domowe kiszonki są naturalnymi  probiotykami. Mają dużo kwasu mlekowego, który korzystnie wpływa na florę bakteryjną naszego organizmu.  Jeśli bierzecie antybiotyki i chcecie przejść kurację bez szwanku, lepiej sobie ogóreczka zjeść niż popijać kefirkiem. Poza tym kiszonki przyspieszają trawienie.
Ważne jest źródÅ‚o ogórków – oczywiÅ›cie najlepsze sÄ… te z domowego ogródka, czy szklarni. JeÅ›li kupujecie swoje na targu i sÄ… trochÄ™ zwiÄ™dÅ‚e, to włóżcie je na jakiÅ› czas do zimnej wody i odżyjÄ….
A najważniejsza z prawd, którą każdy zna, to ta że woda z kiszonych ogórków jest idealna na kaca!
Ogórki kiszone
Potrzeba:
- duży słoik
- chrzan
- czosnek
- koper
- ziarenka gorczycy
- liść dębu/porzeczki
- sól
- jędrne ogóreczki
Do dużego sÅ‚oja wkÅ‚adamy liść porzeczki albo dÄ™bu (jeÅ›li macie). Â
Zalewamy wodÄ… (mama mówi: najlepiej sopockÄ… solankÄ…). Jak nie macie dostÄ™pu, to zalejcie zimnÄ… wodÄ… z solÄ… (2 Å‚yżki na 1 litr wody). ZakrÄ™camy – ale nie bardzo mocno. Po dwóch dniach woda zmÄ™tnieje i bÄ™dzie można zauważyć proces fermentacji. DokrÄ™camy sÅ‚oik do koÅ„ca i sprawdzamy, czy jest szczelny. Pozostaje poczekać kilka dni i już sÄ… gotowe!