Kiszony kalafior z burakami z akcentem bliskowschodnim

Ukiszone kalafiory z buraczkamiMam bardzo małe doświadczenie  w kwestii kiszenie warzyw, dlatego nie będę udawać eksperta. Kiedy chcę ukisić ogórki, to dzwonię do mamy i pytam o dokładne proporcje… Dlatego kiszenie to na razie dla mnie pociągająca, choć nieodkryta planeta. Na trop kiszonych kalafiorów wpadłam, mieszkając w Turcji. Na targu można było kupić wszystko, co potrafisz sobie wyobrazić, ale w wersji kiszonej.  Główki czosnku, całe cytryny, liście winogron potrzebne do zrobienia dolmy, papryki, marchewki, a nawet jabłka. Sprzedawcy często dawali takie małe kiszone zestawy do balik ekmek – bułki z rybą, którą swieżo przygotowują na ulicy.

Postanowiłam więc zrobić polską wariację na temat kalafiora. Słyszałam już wcześniej o kiszonym buraku, dlatego połączyłam te dwie rzeczy. Kalafiora podzieliłam na malutkie różyczki, buraki obrałam i pokroiłam w plastry. Wrzuciłam to do wielkiego słoja i dodałam trochę nasion kolendry, kilka ząbków czosnku, kilka liści laurowych, a posypałam wszystko kuminem. Zalałam w całości wodą z solą w proporcji 1 łyżka na 3 szklanki wody. Postawiłam ciężką butelkę, żeby warzywa w całości był w wodzie. Zakryłam też folią, żeby nie było dostępu powietrza. Po 5 dniach kiszonka była gotowa.

Z kiszonego soku można zrobić barszcz, ale też można go pić saute w celach zdrowotnych. Taki sok to samo zdrowie! Zawarte w nim witaminy i minerały sprawiają, że wzrasta poziom czerwonych krwinek,  zwiększa się flora bakteryjna w jelitach, a co za tym idzie, poprawia się nam odporność. Z kalafiora i buraków można zrobić surówkę albo jeśc jak ogórki kiszone. Do roboty!!

Tureckie beczki z kiszonymi warzywami

Tureckie beczki z kiszonymi warzywami