CaÅ‚y nasz pobyt byliÅ›my nÄ™ceni możliwoÅ›ciÄ… uczestniczenia w Prazniku (18 sierpnia) – Å›wiÄ™cie upamiÄ™tniajÄ…cym wygÅ‚oszenie pierwszego kazania przez Wissariona. Wszystkie celebracje odbywajÄ… siÄ™ w Gorodzie SÅ‚oÅ„ce (MieÅ›cie SÅ‚oÅ„ce), gdzie normalnie trzeba być przez kogoÅ› zaproszonym, by wejść.
W Gorodzie mieszka ok 200 osób, głównie „wtajemniczeni”. MieszkaÅ„cy sÄ… samowystarczalni, jedzÄ… to, co wyhodujÄ…, a energiÄ™ czerpiÄ… z paneli solarnych. U góry nad wioskÄ… na wzgórzu znajduje siÄ™ pierwszy dom Wissariona, któremu przyszÅ‚e miejsce objawiÅ‚o mu siÄ™ pewnej nocy we Å›nie. W. namówiÅ‚ kolegÄ™ z helikopterem, by poszukać go i poniżej tego punktu powstaÅ‚ Gorod SÅ‚oÅ„ce. teraz Wissarion mieszka niżej, bo chyba jednak niewygodnie byÅ‚o żyć 2 km nad wszystkimi (bez helikoptera).
Lokalsi mówili o kilku tysiącach osób, w rzeczywistości  w Prazniku uczestniczyło ok. 1000 osób.
Wszyscy ubrani na biało. Kobiety w kapeluszach, sukniach albo spódnicach do ziemi, mężczyźni w lnianych koszulach i czapeczkach jak z Gruzji
Ograniczony dostÄ™p dla nie-wyznawcow. Wypraszali nas 3 razy. Pierwszy raz kazali czekać do 14, żeby zwiedzić Gorod. Za drugim razem zatrzymaÅ‚ nas pan z krótkofalowkÄ… i kazaÅ‚ czekać kolejne 30 minut, mimo że wszyscy już ruszyli. ZrobiÅ‚o siÄ™  nieprzyjemnie. Kiedy już puÅ›cili, pani nie chciaÅ‚a w wpuÅ›cić nas do stołówki, mimo że daliÅ›my tzw. „podarek”, tzn paczkÄ™ makaronu, groch i coÅ› tam jeszcze. Trzeba jÄ… byÅ‚o przekonywać 10 minut. Ugięła siÄ™. Potem przydzielili nam przewodnika i mogliÅ›my pójść zwiedzać Gorod.
Tańce w kole
Wszyscy zÅ‚apali siÄ™ za rÄ™ce i utworzyli 3 obejmujÄ…ce siÄ™ koÅ‚a. Band muzyczny graÅ‚ piosenki o „Matuszce Ziemi”,  ludzie powoli ruszali siÄ™ i gestami ilustrowali sÅ‚owa piosenki. W Å›rodku Å‚adne kobiety przebrane za greckie boginki polewaÅ‚y ludzi wodÄ… niczym podczas chrztu. Potem byÅ‚a jakaÅ› opowiastka o róży i kobieta w Å›rodku gestykulowala nad różą. Ostatnie stadium koÅ‚a stanowiÅ‚o przytulanie siÄ™ ludzi z caÅ‚ego krÄ™gu, które przerwaÅ‚o bicie dzwonu. Wtedy wszyscy uklÄ™kli.
Prawdy Wissariona o życiu – tego dowiedzieliÅ›my siÄ™ od wtajemniczonych
Mężczyzna  jest kamieniem, a kobieta wodÄ…, która go oplywa. Ona jest bliżej ziemi, dlatego zajmuje siÄ™ domem, on wyznacza cele i je realizuje. W wiosce jest szkoÅ‚a dla chÅ‚opców, dla dziewczynek nie ma (chyba – niepotwierdzona informacja, różne osoby skÅ‚adaÅ‚y różne wersje).
Co ciekawe, to nie mężczyzna wybiera kobietę, ale to ona jego. Wissarianie są dosyć libelarni w kwestii małżeństw, można zmienić partnera /partnerkę, gdy się poczuje taką potrzebę. Wissarion ma drugą żonę, młodszą od niego z 20 lat.
Film z tańców  w kole podczas święta
Szaleńcze biegi wissarionów
Syberia, Petropavlovka, Petropawlowka