Recencja książki „Jerozolima”

Niedawno na polskim rynku pojawiła się „Jerozolima”, książka kucharska autorstwa Yotama Ottolenghi i Samiego Tamimi. Chcemy Wam ją przybliżyć, gdyż swoim bogactwem pomysłów przyćmiewa większość pozycji kulinarnych dostępnych w księgarniach.
Maciejka:
Do tej pory wypróbowałam kilkanaście przepisów, m.in. surówkę z warzyw korzennych ze wspaniałym odświeżajacym dressingiem. Serce skradła mi jednogarnkowa makluba, która jest idealnymi bardzo efektownym daniem na wegańską ucztę. W książce znalazłam też przepis na ryż, podany w niecodzienny sposób, z cudownie chrupiącą cebulką. Co prawda, nie wszystkie dania są super dietetyczne, bo jak wiadomo kuchnia Bliskiego Wschodu oliwą płynie, jednakże doznania smakowe przyćmiły oponkę na moim brzuchu 🙂
Dodatkową zaletą książki są przepisy na mieszanki przypraw, dzięki czemu nie trzeba biegać po sklepach z orientalna żywnością, szukając mieszanek z dziwnie brzmiącymi nazwami. Książka pokazuje, jak wielokulturowa i barwna jest Jerozolima, nie tylko pod wzgledem kuchni ale tradycji i zwyczajów tego niezwykłego miejsca.  W „Jerozolimie” znajdziecie kulturowe ciekawostki oraz wspomnienia autorów z rodzinnych domów (co ciekawe – Ottolenghi jest z pochodzenia Żydem, a Sami Arabem).